„Voļņica” no konkursa Bulgārijā atved galveno balvu

26.07.2012

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls

No 5. līdz 15. jūlijam Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas dziesmu ansamblis “Voļņica” Tatjanas Beļikovas vadībā piedalījās starptautiskā folkloras festivālā – konkursā Bulgārijā, kur ieguva septiņus diplomus un galveno balvu “Grand Prix”. Tā dod tiesības piedalīties arī Pasaules folkloras čempionātā. Lai turp nokļūtu, liepājnieki liks lietā arī iegūto naudas prēmiju 1000 eiro apmērā.

Liepājnieki 10 dienu garumā mērojās spēkiem ar vēl 73 kolektīviem no 11 dažādām valstīm, kas bija ieguvuši tiesības piedalīties Eiropas folkloras čempionātā “Euro Folk 2012”, kas notika Nesebrā. “Festivālam Bulgārijā ir trīs līmeņi. Pirmais līmenis, kurā jau bijām viesojušies arī iepriekš, ir festivāls ar koncertiem un sadziedāšanos, otrais līmenis – Eiropas mēroga konkurss, bet trešais – Pasaules folkloras čempionāts, kurā nu esam ieguvuši tiesības piedalīties arī mēs,” skaidro tautas dziesmu ansambļa „Voļņica” vadītāja Tatjana Beļikova. Viņa, kurai kā uzvarētājkolektīva vadītājai festivālā piešķirts arī goda nosaukums “Maestro akademic”, priecājas par “Voļņicas” panākumiem. “Zelta Orfeja” statuja, diploms, zelta medaļa un vēl atsevišķas godalgas par uzvarām dažādās nominācijās ir tikai daļa no tās bagātības, ko mājup no Bulgārijas atveda liepājnieki. Galvenais, protams, ir gandarījums par tik atzinīgu novērtējumu. “Saņēmām maksimālo punktu skaitu gan par izpildījuma kvalitāti, gan repertuāra sarežģītību, tāpat vizuālo noformējumu un skatuves tēlu,” stāsta T.Beļikova. Bet ansambļa dalībniece Larisa Neņuka piebilst, ka par uzvaru liepājnieki maksājuši ar saviem sviedriem, jo uzstāšanās notikusi milzu tveicē un prasījusi pilnu atdevi no dziedātājiem. “Kad mūs pasludināja par uzvarētājiem, tas bija tik aizkustinoši, ka lija prieka asaras,” viņa saka. Starptautiskais folkloras čempionāts norisinās Bulgārijā jau ceturto gadu un liela daļa dalībnieku, protams, ir paši bulgāru kolektīvi no Melnās jūras piekrastes malu malām, tāpat konkursā piedalījušies vācieši no Brazīlijas, igauņi, armēņi, bosnieši, turki, kolumbieši, vairāki kolektīvi no Krievijas.

Koncerti festivāla laikā notika ne tikai Nesebrā, bet arī Burgasā, Pomorijā un citās apkārtnes kūrortpilsētās. “Koncerti notika vakaros, kad vairs nebija tik karsts un uz tiem saradās ļoti daudz publikas – gan vietējie, gan tūristi,” stāsta liepājnieces. “Voļņica” izpildījusi dažādas dziesmu programmas, kopumā sešos koncertos atskaņojot 35 dziesmas starp kurām bija gan čigānu, gan baltkrievu, ukraiņu, krievu un kazaku dziesmas, tāpat 20.gadsimta 40.–80.gadu klausītāju iecienītās retro dziesmas jeb pilsētas dziesmas. Tas nozīmēja arī dažādus tērpus, tāpēc var droši apgalvot, ka kolektīvs sevi atrādījis visā krāšņumā.

Brauciens, ko finansiāli atbalstījis arī uzņēmums “Liepājas Metalurgs”, bijis kā dāvana arī pašiem konkursa dalībniekiem. L.Neņuka stāsta, ka rīta stundās visi devušies peldēties Melnajā jūrā un zvilnēt pludmalē, jo mēģinājumi sākušies tikai pēcpusdienā, kad mazinājusies tveice. Tomēr pārbraucieni prasījuši daudz spēka, tāpēc festivāla laiku “Voļņicas” dziedātāji atcerēsies kā ļoti spraigu. “Vienā no festivāla dienām notika arī Sadraudzības vakars. Tas tik bija kaut kas! Dziesmas un dejas nenorima stundām ilgi, nebija nekādu robežu un visu tautību un vecumu ļaudis kļuva patiešām vienoti,” priecājas “Voļņicas” dziedātāji.

Liepājnieki atzīst, ka mājās braukt nemaz neesot gribējies, taču šoferīši Vladimirs Gucala un Centis Linderbergs tik saudzīgi uzvarētājus atvizinājuši mājās, ka ceļš aizritējis nemanot un “Voļņica” cer, ka ar šiem pašiem vīriem varēs atgriezties Nesebrā arī nākamgad. “Mums tagad ir sertifikāts par tiesībām piedalīties festivāla Pasaules čempionātā, bet tas prasīs ļoti cītīgu gatavošanos, jo mums tad vajadzēs piedalīties konkursā ar latviešu dziesmām, bulgāru dziesmām un mūsu nacionālajām, tātad, krievu dziesmām. Un arī dejas vajadzēs rādīt,” stāsta T.Beļikova. Bet uz bulgāru televīzijas žurnālistu jautājumu par to, kur tiks tērēta šogad konkursā iegūtā prēmija, liepājniekiem atbilde nav bijusi tālu jāmeklē – “Tā būs pirmā iemaksa braucienam uz nākamo festivālu,” visi saukuši vienā balsī.

Informācija tapusi sadarbībā ar laikraksta „Kurzemes Vārds” žurnālisti Andu Pūci.

Informāciju sagatavoja:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja