6. Starptautiskais amatierteātru festivāls “TE UN NEKUR CITUR 2015”: Liepājā ar sešām izrādēm viesojas amatierteātri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas

26.03.2015

   Jaunuma titlulattēls   Jaunuma titlulattēls  Salmes_amatierteatris-lapai 

Šajā nedēļas nogalē, 28. un 29. martā, jau sesto reizi Liepājā notiks Starptautiskais amatierteātru festivāls “Te un nekur citur”. Atzīmējot Liepājas 390. gadu jubileju un Starptautisko teātra dienu, uz festivālu ielūdz Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas teātris, atbalsta Liepājas pilsētas Dome. Ieeja bez maksas.

6. Starptautiskā amatierteātru festivāla “Te un nekur citur” atklāšana notiks sestdien, 28. martā, pulksten 13.30 Rožu laukumā pie Liepājas Latviešu biedrības nama. Sestdien ikvienam interesentam būs iespēja redzēt Ogres Tautas teātra, Liepājas Metalurgu Tautas teātra un Salmes amatierteātra (Igaunija) izrādes, bet svētdien Ventspils teātra, Liepājas Tautas teātra un Telšu Žemaites drāmas teātra jauniešu studijas “SAVI” (Lietuva) izrādes.

Šajos svētkos satiekas un izrādes skatītājiem sniedz Baltijas valstu amatierteātri, lai veicinātu sadarbību ar kaimiņvalstu pārstāvjiem un popularizētu Latvijas amatierteātru daudzveidību un augstvērtīgus radošos meklējumus. Izrādes vērtē žūrija, kuru šogad veido teātra kritiķe un režisore Ilze Kļaviņa, režisors Dāvis Auškāps un Klaipēdas universitātes skatuves runas pedagoģe Erika Mažuliene. Iestudējumus pirmo reizi izvērtēs arī jauniešu žūrija Ilzes Kļaviņas vadībā, dodot iespēju jauniešiem skatīties augstvērtīgas izrādes, tās apspriest un vērtēt.

Sestdien, 28. martā, pulksten 14.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē festivālu “Te un nekur citur” iesāks Ogres Tautas teātra Moljēra lugas iestudējums “Skapēna blēdības”, režisors Jānis Kaijaks. Ogres Tautas teātris dibināts 1967. gadā, un joprojām tas par savu lielāko vērtību sauc stabilo un talantīgo kolektīvu, kas, režisora iedvesmots, īsteno aizvien jaunas mākslinieciskās ieceres un izaicinājumus, sasniedzot augstus rezultātus. Šoreiz skatītāji Liepājā aicināti novērtēt Moljēra 1671. gadā sarakstītās komēdijas iestudējumu, kas gadu gaitā spēlēta uz visdažādākajām skatuvēm gan ar nosaukumu “Skapēna nedarbi”, gan Ēvalda Valtera tulkojumā “Skapēna blēdības”. Moljēra varonis par sevi saka: “No debesīm es esmu saņēmis visievērojamāko talantu, ko vulgāri mēdz apzīmēt ar vārdu BLĒDIS…” Iestudējuma veidotāji vēlas pievērst uzmanību un rosina domāt, vai blēdīties ir vai nav nosodāma rīcība, vai tas tiešām ir no debesīm dots talants un vai mēs paši visu vienmēr darām godīgi?

Pulksten 16.00 Liepājas Leļļu teātrī uz Valentīnas Aslanovas lugas iestudējumu “Dāmu tango” aicina Liepājas Metalurgu Tautas teātris un režisore Daina Kandevica, kura par izrādi stāsta: „Jebkuram no mums, pat dzīves pabērniem, var būt sapņi un fantāzijas par brīnišķīgu dzīvi kaut vai Parīzē, par slavas un pārticības garšu publiskajā telpā, par Dieva dotiem talantiem un to pielūdzējiem… bet svarīgākais sapnis bija, ir un paliks sapnis par mīlestību, laimi un īsto cilvēku. Tikai kā viņu atrast? Un vai tiešām tas jāmeklē visu mūžu?” Teātris ar šo izrādi piedalās Latvijas amatierteātru skatē “Gada izrāde 2014” un ar to uzaicināts piedalīties arī Starptautiskajā krievu dramaturģijas festivālā Viļņā “Viļņas rampa 2015”.

Sestdienas vakarā pulksten 18.00 liepājniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja novērtēt viesmāksliniekus no Igaunijas – Salmes amatierteātra mūziklu “Jūrmalā zied mežrozīte…” Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē. Salmes amatierteātra saknes rodamas tālajā 1901. gadā, taču šobrīd kolektīvs nepārtraukti darbojas no 1993. gada un to vada režisore Maire Sillavē. Šajā izrādē Salmes pagasta teātra trupa sauc skatītājus ceļojumā uz pagātni – 1963. gadu, kad Padomju Savienībā valdīja Hruščova laika atkusnis. Skatieni arvien vairāk vērsās uz rietumu pasauli, no kurienes pāri robežai iekļuva modernas dejas, džeza un rokenrola mūzika. Darbība notiek piekrastes restorānā, kurā dziedātājs Rollis ar kādas oficiantes palīdzību izstrādā viltīgu plānu, kā no partijas komitejas saņemt atļauju savu dziesmu izpildīšanai. Šim stāstam īpašu atmosfēru piešķir pazīstamā igauņu komponista Arveda Hauga mūzika ar Vāpo Vaheri tautiski komiskajiem tekstiem.

Svētdienas rītā, kad Latvijā būs notikusi pāreja uz vasara laiku, pulksten 10.00 festivāla “Te un nekur citur” rīkotāji aicina ikvienu uz rīta rosmi – skatuves runas meistarklasi, ko Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē vadīs Klaipēdas universitātes pedagoģe Erika Mažuliene. Pirmo izrādi svētdien, 29. martā, pulksten 12.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē piedāvās Ventspils teātris un režisors Agris Krūmiņš, skatītāju un žūrijas vērtējumam nododot Mārtiņa Zīverta lugas iestudējumu “Zaļā krūze”. Kamerluga sacerēta 1949. gadā Zviedrijā un kļuvusi par vienu no iemīļotākajām un visvairāk spēlētajām Mārtiņa Zīverta lugām. Notikumi risinās kādā Vācijas pilsētā Otrā pasaules kara pēdējās dienās. Sižetam izmantots kāds uz patiesiem notikumiem balstīts anekdotisks nostāsts. Lugai ir spraigs sižets, tajā ir daudz asprātīgu pārpratumu un sarežģījumu, ko autors kāpina ar azartisku prieku, komiskais savīts ar traģisko, smiekli – ar asarām.

Savukārt pulksten 14.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē izrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas” pēc Torntona Vaildera lugas motīviem rādīs festivāla saimnieki – Liepājas Tautas teātris, režisore Ināra Kalnarāja. T.Vaildera luga publicēta 1931. gadā, un tā bijusi iedvesmas avots ne tikai teātrim, bet arī operai un kino. Izrāde vēsta par kādu ģimeni gandrīz gadsimta garumā. Dzimta atkal un atkal tiekas pie Ziemassvētku pusdienu galda. Laiks rit, mainās paaudzes, mainās attieksme un prasības, bet vajadzība būt kopā saglabājas. Iestudējums rosina domāt par savstarpējām attiecībām, par tradīcijām un laiku, ko veltām viens otram, par māju sajūtu, kas svarīga visos laikos.

Festivāla noslēgumā svētdienas pēcpusdienā pulksten 15.30 Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē skatītājiem būs iespēja novērtēt Telšu Žemaites drāmas teātra jauniešu studijas “SAVI” (Lietuva) režisores Laimutes Pocevičienes iestudējumu “Mātēm, tantēm, vecmāmiņām un meitām”. Izrādes centrā ir vecas sievietes stāsts, kura atceras savas dzīves traģiskos un komiskos, tumšos un gaišos posmus: bērnību izsūtījumā, pusaudža gadus un jaunību padomju laikā, vīru, dēlu, skolu un mīlestību. Skan mūzika, dziesmas, dejas un optimistiskā nots – vienmēr var rast izeju. Izrādē pirmo reizi kopā ar jauniešu studiju “SAVI” spēlē profesionāla teātra un kino aktrise Nijole Narmontaite un komponists, mūziķis Andrjus Kuļikausks. Telšu Žemaites drāmas teātris ir viens no vecākajiem teātriem Lietuvā ar vairāk kā 100 gadu godājamu vēsturi, savukārt jauniešu studija “SAVI” 2014. gadā svinēja radošās darbības 20 gadu jubileju. 2010. gadā teātris atzīts par labāko valstī un apbalvots ar republikas balvu “Zelta putns”. Jauniešu studija “SAVI” ar izrādēm viesojies Londonā, Norvēģijā, Itālijā, Austrijā, Šveicē, Krievijā un Latvijā.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja