Vīru ansamblis DZIEDONIS

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKolektīvs dibināts: 2013. gada septembrī
Vadītājs: Valdis Aivars
Nodarbību vieta: Liepājas Latviešu biedrības nams, Rožu laukums 5/6
Pirmdienās   18.00 – 20.00
Trešdienās  18.00 – 20.00
Mob. tālrunis: 2 9724239
Fakss: 6 34 23505
E-pasts: kulturas.centrs@dome.liepaja.lv vai  aivarsvaldis@inbox.lv

Vīru ansamblis “Dziedonis” Valda Aivara vadībā savu radošo darbību uzsāka 2013. gada septembrī, kad pēc 85 gadu jubilejas nosvinēšanas un XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku izbaudīšanas savu darbību pārtrauca vīru koris “Dziedonis”.

Vokālais ansamblis “Dziedonis” cieņā tur klasisko repertuāru, kā arī gatavo tematiskās programmas Ziemassvētkiem, Mātes dienai u.tml. Piedalās dažādos Liepājas pašvaldības rīkotajos pasākumos, ar patstāvīgām koncertprogrammām labprāt viesojas dažādos Latvijas novados. Repertuārā latviešu tautasdziesmu apdares, mīlas dziesmas, latviešu komponistu, tai skaitā liepājnieku, skaņdarbi.  Jau divus gadus vīri ar panākumiem piedalījušies arī Latvijas Šlāgeraptaujā.

Uzziņai:
1928. gada 22. aprīlī uz Liepājas teātra skatuves uznāca Liepājas vīru koris “Dziedonis”, lai sniegtu savu pirmo koncertu. Turpmākajā darbībā koris izauga par mākslinieciskā ziņā spējīgu un saliedētu dziesmotu kolektīvu, kas par spīti grūtībām Latvijas brīvvalsts laikā un divu lielvalstu okupācijas gados saglabāja dziesmas mīlestību un dziedātprieku. Pirmā diriģenta pienākumus uzņēmās Kārlis Tone, bet jau tajā pašā gadā viņa vietā stājās Jānis Eklāvs, kas kori vadīja tikai līdz 1929.gadam. Straujš pavērsiens “Dziedoņa” darbā radās, kad tā māksliniecisko vadību uzņēmās diriģents Bierands Ķuņķis, kurš tobrīd bija Liepājas operas diriģents. Viņa veikums kora mākslinieciskajā izaugsmē turpinājās līdz 1944. gadam. Pēc Otrā pasaules kara koris bija palicis bez sava diriģenta, valdes priekšsēdētāja un vairākiem dziedātājiem. Šajā apjukuma pilnajā laikā kora vadību pārņēma talantīgais diriģents un pedagogs Jānis Dreimanis, kas savu prasmi koru vadīšanā pēc konservatorijas beigšanas jau bija apliecinājis darbā ar koriem Rīgā. Viņa vadībā kora mākslinieciskā un radošā izaugsme sasniedza savu virsotni. Ar lieliskiem panākumiem “Dziedoņa” vīri koncertēja arī ārpus Latvijas. Šis diriģents kopā ar kori bija gandrīz divdesmit gadus. Pēc Jāņa Dreimaņa “Dziedoni” vadījuši vairāki Liepājas diriģenti – Kārlis Klucis, Kārlis Kreicbergs, Andris Lekstutis, Miervaldis Ziemelis. Kopš 1999. gada kora mākslinieciskais vadītājs ir Valdis Aivars. „Dziedonis”, savā pastāvēšanas laikā, bijis visu Latvijas Vispārējo Dziesmu svētku dalībnieks.