Tautas lietišķās mākslas studija “LIEPAVA”

Izzināt, saglabāt un attīstīt latviešu tautas vēsturi, identitāti un tradīcijas.

vadītāja
Smaida Rubeze

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs tautas lietišķās mākslas studija “LIEPAVA” ir pirmā un vecākā tautas lietišķās mākslas studija Latvijā. 1951.gadā sanāca entuziastu kopa, kurā darbojās audēji, rokdarbnieki, rotkaļi, koka un dzintara apstrādātāji, kas 1953.gadā reģistrēja pirmo lietišķās mākslas studiju. Studiju izveidoja un vadīja Liepājas Vēstures un mākslas muzeja pamatlicējs, tautas mākslas speciālists un pedagogs Jānis Sudmalis. Ar šo Liepājas pusē aizsākās vērā ņemama tautas mākslas tradīciju izzināšana, kas turpinās vēl šobaltdien.

Šodien nodarbošanos, kas saistīta ar savas identitātes apzināšanu un saglabāšanu, izvēlējušies vairāk kā 50 studijas dalībnieki. Ik gadu jauno sezonu studija tradicionāli uzsāk ar pieredzes apmaiņas braucieniem pie dažādu Kurzemes novadu amatniecēm. Meistaru kopā sanākšana, padarītā vērtēšana un pūra vēdināšana ir būtisks nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un tālāknodošanas process. Studijas meistares apguvušas zināšanas un amata prasmes, kas nepieciešamas pilna latviešu tautas tērpa radīšanai, tai skaitā arī arheoloģiskā tērpa darināšanai. Ada krāšņi rotātus Kurzemes cimdus-pirkstaiņus un dūraiņus, pērlēm rotātus maučus (aproces), krāšņi rakstainas īsās un garās zeķes. Izšuj vainagus, cepures, sieviešu un vīriešu kreklus, auž brunču un ņieburu audumus, arī sašuj tos. Auž rūtainās Kurzemes lielos, rūtainos lakatus, kā arī krāšņās izšūtās godu seģenes un jostas.

Vienlaikus, lielu uzmanību meistares piešķir arī interjera tekstilijām – segas, galdauti, sedziņas, dvieļi, aizkari, grīdas deķi, šūpuļtīkli, kā arī dažādas virtuves, pirts un atpūtas lietas. Parasti šie izstrādājumi ir veidoti aušanas tehnikā, taču nereti meistares rada grezni tamborētus un adītus galdautus un segas. TLMS „LIEPAVA” vienmēr atšķīrusies ar radīto darbu neparastumu un drosmi eksperimentēt.

Studijā “LIEPAVA” katru nedēļu ikvienam interesentam ir pieejamas atvērtas darbnīcas un konsultācijas. Meistares aicina nākt, lai kopā mācītos un radītu, kā arī nākt ar līdzpaņemtiem saviem vai vecmāmiņu darinājumiem – kopā pētīsim priekšmeta rašanās vēsturi, materialitāti, tehniskos paņēmienus, rotāšanas principus un atbilstību vietējām novada tradīcijām.